Opublikowano: 30 marca 2023 r.
Jeżeli zawarłeś umowę kredytową we franku szwajcarskim, to możesz wystąpić do sądu o jej unieważnienie oraz żądać zwrotu wszystkich kwot, jakie wpłaciłeś. Dotyczy to rat kredytu we frankach, ale też prowizji od kredytu we frankach, wyceny nieruchomości czy innych kosztów.
Wbrew powszechnemu przekonaniu nie chodzi wcale o to, że kurs franka zmienił się i że raty kredytu we frankach są wyższe.
Z prawnego punktu widzenia chodzi o coś innego - o to, że banki w swych wzorach umów kredytowych stosowały tzw. klauzule niedozwolone.
Główna taka klauzuladotyczy kwestii przeliczania kursu franka na złotówki. Otóż banki często wprowadzały do umowy kredytowej zapisy, że to bank ustala codzienny kurs walutowy franka. Działania banków nie miały w tym zakresie ograniczeń. W rezultacie banki nie stosowały kursu NBP, tylko same ustalały, jak kurs walutowy franka przeliczyć.
Efekt był taki, że to bank decydował o wysokości naszego zadłużenia, a kredytobiorca ponosił ryzyko walutowe związane z zawarciem umowy kredytowej w obcej walucie.
Z reguły, to obie strony decydują o warunkach umowy, również umowy kredytowej. Jeśli sprzedajemy samochód, to obie strony negocjują ceną. A w przypadku kredytów we frankach było inaczej - to bank jednostronnie mógł decydować o wysokości zadłużenia - poprzez sterowanie kursem walutowym franka.
Sprawdź, czy Twoja umowa kredytowa zawiera taką lub inną klauzulę niedozwoloną lub skorzystaj z naszego wsparcia. Jeśli umowa kredytowa z bankiem zawiera klauzule niedozwolone, możesz pozwać bank i żądać unieważnienia umowy kredytowej oraz zwrotu wpłaconych kwot.
TSUE czyli Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał w tej kwestii już kilka wyroków, korzystnych dla frankowiczów (m.in. wyroki TSUE z dnia 3 października 2019 roku, sygnatura C-260/18, z dnia 10 czerwca 2021 roku, sygnatura C-776/19, z dnia 16 marca 2023 roku, sygnatura C-6/22). Również sądy polskie wydają w tej kwestii korzystne wyroki (wyroki Sądu Najwyższego z dnia 29 października 2019, sygnatura IV CSK 309/18, z dnia 27 listopada 2019 roku, sygnatura II CSK 483/18, z dnia 7 maja 2021 roku, sygnatura III CZP 6/21).
Ważne - niektóre banki po wniesieniu pozwu składają swój pozew- przeciwko kredytobiorcy. W tej kwestii została wydana opinia rzecznika generalnego TSUE z dnia 16 lutego 2023 roku w sprawie C-520/21. Jest ona korzystna dlakredytobiorców poszkodowanych. Zgodnie z tą opinią po unieważnieniu umowy banki nie mogą się domagać od kredytobiorcy poszkodowanego żadnych kwot - poza zwrotem kapitału kredytu. To oznacza, że żądania banku są niezasadne.
W 2023 roku nowelizacji ulegną przepisy Kodeksu pracy.
Większość zmian wymuszona jest dyrektywami unijnymi. Niektóre ze zmian zostały już uchwalone, a inne dopiero oczekują na uchwalenie, ale niewątpliwie wejdą w życie.